Co to jest SEER i SCOP?

By odpowiedzieć na to pytanie należy sięgnąć do korzeni, czyli opowiem Tobie najpierw Co to jest EER i COP? i dlaczego to jest tak ważne dla nas, zwykłych zjadaczy chleba.

Producenci zobowiązani są poinformować nas o tym, jak nasze urządzenie jest oszczędne. Żyjemy w czasach gdy klasa A dostaje tyle plusików, że już to nam nic nie mówi, więc z pomocą przychodzą nam współczynniki EER oraz COP.

EER – jest to współczynnik wydajności chłodniczej

Wzór wygląda mniej więcej tak:

Gdzie

Fi ch – oznacza wydajność chłodniczą parowacza,

Ls – ilość pobranej energii elektrycznej.

Co przez to możemy rozumieć. Jeżeli EER wynosi 4 to oznacza że z każdego kW mocy elektrycznej otrzymamy 4kW mocy chłodniczej. Im wyższy współczynnik EER tym większa oszczędność dla naszego portfela. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku COP.

COP – współczynnik wydajności cieplnej

Wzór:

Gdzie:

Fi g – oznacza wydajność cieplną skraplacza (kW)

Ls – ilość pobranej energii elektrycznej (kW)

I analogicznie gdy COP wynosi 4, to oznacza że z każdego 1kW mocy elektrycznej otrzymamy 4 kW mocy grzewczej urządzenia. Ale to są pomiary chwilowe uzależnione od parametrów otoczenia w chwili pomiaru (a wiadomo że producent może zadbać by parametry były idealne) i tu przychodzi nam z pomocą współczynnik SEER oraz SCOP.

SEER – Sezonowy (roczny) współczynnik wydajności chłodniczej

Wzór:

Gdzie

Qch – sezonowe zapotrzebowanie na moc chłodniczą (kWh)

Es – energia potrzebna do jej wytworzenia (kWh)

Z tego współczynnika możemy się dowiedzieć ile zużyjemy rocznie energii elektrycznej by pokryć obciążenie chłodnicze budynku. I tak samo w przypadku :

SCOP – sezonowy (roczny) współczynnik wydajności grzewczej

Gdzie

Qg – sezonowe zapotrzebowanie na moc cieplną(kWh)

Es – energia potrzebna do jej wytworzenia (kWh)

Po tym wskaźniku możemy odczytać ile nasze urządzenie zużyje prądu by ogarnąć nam grzanie (Oczywiście przy dobrze dobranemu urządzeniu).

Dlaczego SEER jest dużo większy od SCOP?

Odpowiedź jest trywialnie prosta. De facto w ciągu roku chłodzimy tylko przez 3 miesiące i wtedy nasz budynek ma zapotrzebowanie 70-100% na moc chłodniczą. W pozostałej części roku zużycie energii jest znikome więc wskaźnik jest większy. Pomiar dokonywany był w warunkach zachodnio europejskich czyli temp. od 0 st.C do 35 st.C. i oczywiście starano się uśrednić wynik według tabeli podzielonej na 4 grupy zapotrzebowania by ludzie nie myśleli że klimatyzatory to idealne urządzenia( a co jest idealne to jest podejrzane), ale udało się stworzyć pewne przedziały gdzie widać wyraźne różnice pomiędzy najtańszym urządzeniem, a petardą do zadań specjalnych.

Mam nadzieję że artykuł był pomocny. Nie chciałem zanudzać. Jeżeli coś jeszcze Ciebie interesuję to zapraszam do kontaktu

Co to jest SEER i SCOP?
Przewiń do góry