Najczęściej zadawane pytania o klimatyzację.

  1. Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
  2. Jak często czyścić klimatyzację? Jak dbać o klimatyzację w domu?
  3. Jak zbudowany jest klimatyzator? Budowa klimatyzatora i zasada działania klimatyzacji
  4. Co to jest klimatyzator typu inverter?
  5. Jak często nabijać klimatyzację?
  6. Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona?
  7. Czy klimatyzacją można grzać?
  8. Miesięczny koszt klimatyzacji?

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Wszytko niewłaściwie używane może zaszkodzić zdrowiu. W klimatyzacji są dwie główne przyczyny które powodują złe samopoczucie, a nawet lekkie pogorszenie zdrowia.

Pierwsza przyczyna wynika z niewłaściwego montażu klimatyzacji. Podczas wybrania najlepszego miejsca na klimatyzator, należy zwrócić szczególną uwagę, czy klimatyzator podczas pracy nie wieje na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ temperatura odczuwalna może być o klika stopni niższa, niż temperatura rzeczywista ustawiona na klimatyzatorze. Dodatkowo proszę pamiętać że klimatyzator wysusza powietrze i jeżeli będzie skierowany na osobę przebywającą długo w pomieszczeniu może wysuszać oczy i błony śluzowe.

Drugą przyczyna wynika ze złego ustawienia temperatury na klimatyzatorze. Proszę pamiętać że człowiek nie jest żabą i nie potrafi się szybko aklimatyzować. Maksymalna różnica temperatur pomiędzy polem a pomieszczeniem nie powinna przekraczać 6-7 st.C. Dlaczego? Ponieważ lekko ubrany człowiek wchodząc z temperatury 36 st.C, do takiego pomieszczenia gdzie ustawiona jest temperatura 18 st.C będzie odczuwać chłód, a wychodząc mogą pojawić się mu zimne poty, dreszcze a w skrajnych przypadkach zawroty głowy. Wszystko należy robić z głową, a komfort życia będzie dużo lepszy.

Jak często czyścić klimatyzację? Jak dbać o klimatyzację w domu?

Wszystko zależy od użytkowania naszej klimatyzacji oraz od tego czy chcemy utrzymać gwarancję na klimatyzator. Producenci zalecają czyszczenie klimatyzacji dwa razy do roku w celu utrzymania gwarancji. Jednak na zdrowy rozsądek jeżeli używamy klimatyzator tylko w okresach letnich, to wystarczy raz do roku konserwować klimatyzator, a na pewno wszystkie bakterie, pleśń i grzyby zostaną usunięte. Skąd się nam to wszystko bierze. Podczas chłodzenia na parowniku o temperaturze od 0st.C do 10st.C skrapla się woda i tworzą się stałe, wilgotne, idealne warunki na rozwój tego typu badziewia. Jedynie odpowiednie środki do odkażania (które nie zaszkodzą również naszemu zdrowiu) potrafią usunąć całą tą niepożądaną florę.

Jak my możemy dbać o klimatyzator? Jeżeli nie mamy odpowiednich środków chemicznych, to wystarczy że co pewien czas wyczyścimy filtr wstępny (w większości klimatyzatorów pod przednią klapą), pod bieżącą wodą. Nie jest to wymagane bo fachowiec podczas konserwacji i tak to zrobi, ale na pewno pomoże to w poprawnej pracy klimatyzatora.

Jak zbudowany jest klimatyzator? Budowa klimatyzatora i zasada działania klimatyzacji

W bardzo dużym skrócie klimatyzator zbudowany jest z dwóch wymienników (skraplacza oraz parowacza), sprężarki i zaworu rozprężnego (w przyszłości mam nadzieję że znajdę czas by nakręcić wam filmik z dokładnej budowy na kanale na youtube). Wszystkie elementy klimatyzacji połączone są w układzie zamkniętym, a energia całego układu transportowana jest przez czynnik chłodniczy.

Przemiany które zachodzą w klimatyzacji zobrazowałem na rysunku poniżej.

Omawianie całego układu zaczniemy od sprężarki czyli inicjatora wszystkich przemian i największego prądożercy klimatyzacji. Sprężarka ma za zadanie podnieść ciśnienie układu, a przy okazji wytwarza ciepło. Dlaczego? Wszystkie gazy składają się z maleńkich mikroskopijnych cząsteczek. Żadne to odkrycie bo już w podstawówce o tym uczą. Odległości pomiędzy cząsteczki w momencie sprężania gwałtownie się zmniejszają. Zaczynają one się “rozpychać” czyli zderzają się ze sobą, trą o inne cząsteczki (na ściankach sprężarki), a co za tym idzie powoduje to wydzielanie ciepła (jak w relacji pomiędzy sąsiadami w bloku). Dlaczego od razu nie powstaje ciecz, bo przecież odległości pomiędzy cząsteczkami się zmniejszyły ? I w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Mamy rzeczywiście wysokie ciśnienie ale też wysoką temperaturę, więc musimy ją jakoś obniżyć.

Transportujemy ją do kolejnego elementu układu czyli skraplacza. On ma za zadanie odpowiednie odebranie temperatury z układu do otoczenia na zewnątrz budynku (lub w trybie grzania do środka pomieszczenia). W pompach ciepła za pośrednictwem wymiennika woda-freon do CO oraz/lub CWU. Następuje zmiana stanu skupienia i otrzymujemy ciecz o wysokim ciśnieniu.

I ta ciecz zostaje przetransportowana do kolejnego elementu układanki jakim jest zawór rozprężny. Co tu się dzieje( pamiętajmy że nadal mamy wysokie ciśnienie)? W skrócie obrazowo ciecz przepychamy prze małą szczelinę (regulowaną przez iglicę) co dławi nam ten czynnik i gwałtownie zmniejsza nam ciśnienie, następnie zasysana jest do komory niskiego ciśnienia, gdzie gwałtownie się rozpręża (podczas rozprężania zmniejsza się temperatura, gdyż gwałtownie zwiększa się odległość pomiędzy cząsteczkami tracą energię do życia jak rząd po wyborach i trzeba je zasysać by się w ogóle ruszały) . Zmienia się stan skupienia i otrzymujemy mokre zimne pary czynnika chłodniczego (ni to ciecz ni to para).

W grę wchodzi nam parowacz (wymiennik który chłodzi) w którym te mokre pary są odparowywane, ponieważ z otoczenia odbieramy temperaturę (chłodzimy pomieszczenie, lodowisko albo pole bo chcemy grzać dom) i czynnik chłodniczy dalej jest zasysany w postaci zimnych par prosto do sprężarki. Układ się zamyka bo procesy się powtarzają.

Co to jest klimatyzator typu inverter?

A dokładniej sprężarka inverterowa? W zwykłym klimatyzatorze sprężarka ma stałe obroty i działa na zasadzie włącz wyłącz ( stąd nazwa klimatyzator typu ON/OFF). Producenci wpadli na pomysł jak zaoszczędzić na klimatyzacji duże pieniądze, a efektem ubocznym była oszczędność zużycia prądu. Klimatyzatory Inverterowe regulują obroty sprężarki w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą w danej chwili (pracują trochę dłużej ale np. przy 50% wydajności). Przy uruchamianiu startują z pełną mocą jednak po chwili dostosowują się do warunków i rzeczywiście oszczędzają pieniądze bo zużycie prądu jest dużo mniejsze. Dlaczego więc się czepiam? Bo producenci klimatyzatorów dzięki inverterowi “wyżyłowali” sprężarki. Sprężarkę dostosowaną do 2kW mocy chłodniczej montują w klimatyzatorach 5kW. Żywotność takiego elementu spada o połowę i nie będzie pracować 16-20 lat tylko 8-10 lat. Ale nie będę się czepiać bo producenci oszczędzają, klient też oszczędza na prądzie (choć ciekawe komu się opłaca wymiana sprężarki przy dzisiejszych cenach klimatyzacji)

Jak często nabijać klimatyzację?

Odpowiedź jest prosta. Jeżeli instalacja została poprawnie zrobiona to nie istnieje taka potrzeba. Instalacja freonowa wytrzymuje ciśnienie do 60 barów. Gdy klimatyzator nie był robiony z kartonu (niektóre agregaty w jednostkach budżetowych są lżejsze od jednostki wewnętrznej) a łączenia zostały dobrze skręcone (bądź zespawane) to spokojnie nasz klimatyzator pochodzi 10 lat albo i dłużej na jednym czynniku.

Czy klimatyzacja w domu powinna być cały czas włączona?

Może być ale nie musi. Jeżeli klimatyzator osiągnie żądaną temperaturę włączy się w tzw. “Stand by” i pracować będzie tylko i wyłącznie wentylator jednostki wewnętrznej. Włączanie i wyłączanie klimatyzatora co 5 min jest bez sensu bo przy starcie uruchamia się z pełną mocą. Jak kupimy najtańszy klimatyzator to powinien na ciągłej pracy wytrzymać do gwarancji czyli jakieś 3 lata. Dla lepszych jednostek to bez znaczenia. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Czy klimatyzacją można grzać?

Tak. Więcej na ten temat znajdziesz w moim artykule Objaśnienie funkcji klimatyzatorów marki GREE. Na co zwrócić uwagę.

Miesięczny koszt klimatyzacji?

Wszystko zależy od marki oraz tego jak długo ten klimatyzator będzie pracować.

Załóżmy że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami klimatyzatora GREE MUSE 2,5kW. Chłodzimy Twój pokój który ma 18 m2 włączając klimatyzator przez WiFi 1 godzinę przed twoim przyjściem z pracy i 5 godzin do wieczora. Klimatyzator zużywa 0,78kW prądu. Chłodzimy przez 2 miesiące czyli lipiec i sierpień 5 dni w tygodniu w weekendy 8 godzin. Taryfa za prąd wynosi 0,61zł.

lipiec 2021 – 22 dni robocze 9 dni w weekendy

sierpień 2021 – 22 dni robocze 9 dni w weekendy

44*6 (h) +18*8 (h) = 408 godzin pracy urządzenia

408*0,78*0,61= 194,12 zł do rachunku za prąd za 2 miesiące używania klimatyzacji

Oczywiście każdy używa inaczej klimatyzatora, ale 95 zł do miesięcznego rachunku za pełen komfort to mała kwota.

Mam nadzieję że artykuł był pomocny

Pozdrawiam Was serdecznie. Hejka. Cześć

Najczęściej zadawane pytania o klimatyzację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry