Klima do domu. Jaką wybrać?

widok klimatyzacji śmieszne

Wybierając klimatyzację do domu często stajemy przed trudnym wyborem i przy natłoku informacji w Internecie nie wiemy do końca jaką wybrać. Postaram się w małym skrócie przybliżyć na co musimy zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

  1. Klimatyzacja kto wymyślił?
  2. Klimatyzacja jaką wybrać, czyli na co powinieneś zwrócić uwagę?
  3. Klimatyzacja jakiej firmy?

Klimatyzacja kto wymyślił?

Początek klimatyzacji albo inaczej patentów które pomagały odrobine zbić temperaturę sięgają aż do czasów starożytnych. Właśnie wtedy już mamy pierwsze “lifehacki” które całkiem całkiem sobie radziły. W starożytnym Egipcie wieszano namoczoną trzcinę w oknach i przez podmuchy ciepłego powietrza woda odparowywała i zbijała temperaturę o kilka stopni (Taki prosty klimatyzator ewaporacyjny). W starożytnym Rzymie stawiano ściany w których umieszczono rury na bieżącą wodę. Dzięki temu ściany się ochładzały od wody (chłodnej dostarczonej przez akwedukty) i mieliśmy darmowy komfort w domu. W starożytnej Persji wykorzystywano wiatrołapy które tworzyły przeciąg w pomieszczeniach. Natomiast w Chinach stosowano wachlarze oraz maszynę Ding Huana która mechanicznie ruszała powietrze w pomieszczeniu. Jak widać bez prądu też się da ^_^ mniej skutecznie ale zawsze.

Przełom nastąpił w 1758 r. gdzie Benjamin Franklin i John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności czyli alkohole mogą służyć do schładzania innych obiektów przez odparowywanie (zwróć uwagę że podczas odkażania rąk roztworem alkoholu czujesz na chwilę lekkie zimno ^_^). W 1820 roku brytyjski fizyk Michael Faraday udowodnił że poprzez sprężanie i rozprężanie amoniaku możemy skutecznie ochłodzić pomieszczenia w budynku.

I te wszystkie małe bądź duże odkrycia doprowadziły Willis’a Carrier’a na przełomowe odkrycie klimatyzatora zasilanego prądem ze sprężarką i kapilarą (stosowaną również w dzisiejszych starych klimatyzatorach). Oto taka mała ciekawostka 😉

Klimatyzacja jaką wybrać, czyli na co powinieneś zwrócić uwagę

  1. Pierwsze pytanie które musisz sobie zadać, to jakie mam mieszkanie i gdzie chciałbym żeby zawisł mój klimatyzator. Do tego potrzebujemy metra. Jeżeli mieszkasz na poddaszu to odpadają wszystkie skosy. Klimatyzator musi wisieć na pionowej (typu Split, przypodłogowo-sufitowy) bądź poziomej powierzchni ( kasetonowy ewentualnie jak sama nazwa wskazuje przypodłogowo-sufitowy). Nie uwzględniam klimatyzatora kanałowego ponieważ on musi wisieć poziomo ale kanałami należy rozprowadzić nawiew i wyciąg. Jeżeli skupimy się na najbardziej popularnych klimatyzatorach czyli splitach i mamy pionową ścianę to należy sprawdzić czy zmieści się na niej klimatyzator. Metr w rękę i mierzymy. Od sufitu klimatyzator musi wisieć minimum 8 cm, więc zakładając że średnio jednostki mają 30 cm wysokości to klimatyzator będzie się kończył 38 cm. od sufitu. Jeżeli szafki, drzwi, okna znajdują się poniżej tego wymiaru, to możemy założyć że klima nam się tam zmieści. Jeżeli nie, to szukamy innego typu klimatyzatora np. przypodłogowy (jak grzejnik), sufitowy (bliżej sufitu można go umieścić) albo kasetonowy (na suficie).
  2. Miejsce agregatu. W domkach jednorodzinnych nie ma problemu ponieważ możemy go powiesić na elewacji bądź też może stać przy domie na konstrukcji. Tu należy wystrzegać się wieszania na kominach (jest to element nośny na którym nie powinno nic wisieć. To nie jest antena – trochę to waży) Problem zaczyna się w blokach. Na większości osiedli mamy wytyczne co do klimatyzacji, które z reguły mówią o stawianiu klimatyzacji na stopach montażowych. Nie może nic wystawać powyżej barierki i w sumie tyle z obostrzeń. Jeżeli współdzielenia, zarządca nie wyraża zgody na montaż klimatyzacji ,bo na elewację mają gwarancję itp. to co w takiej sytuacji zrobić? Klimatyzacja bez zgody wspólnoty, to klimatyzator przenośny. Jest dużo głośniejszy i ma pewne wady ale w skrajnych przypadkach to jedyne rozwiązanie.
  3. Współczynnik SCOP i SEER. Czyli zużycie prądu przez klimatyzator. Krótko pisząc na ten temat, współczynniki mówią o tym ile musimy włożyć kW prądu by otrzymać kW mocy chłodniczej, grzewczej. Więcej na ten temat jest napisane w tym odnośniku do artykułu. Jednak gdy nie chcemy się zgłębiać w te współczynniki to producent podaje zwykle średni pobór prądu w widełkach zwykle w ten sposób: Pobór prądu podczas chłodzenia: 0,10/1,00/1,40 kW gdzie pogrubiona wartość oznacza średnią.
  4. Głośność urządzenia. Ważny aspekt ale nie wszędzie. W salonie podczas przyjęcia nikomu nie będzie przeszkadzać klimatyzator, jednak w sypialni ma to bardzo duże znaczenie. Dobre klimatyzatory mają głośność na najniższym biegu rzędu 17-19db, średnie 20-28 db, niska półka i ciągniki 29<. Proszę pamiętać że im większa moc chłodnicza tym głośniejsze urządzenie.

Klimatyzacja jakiej firmy?

W intrenecie każdy przedstawiciel handlowy będzie wychwalał swoje urządzenia, jednak podejdźmy do zagadnienia od innej strony. Po pierwsze gwarancja. minimum 5 lat i nie martwimy się o podzespoły. Jeżeli zależy nam na grzaniu klimatyzacją to zadbajmy o pakiet zimowy dla klimatyzacji. Co to jest pakiet zimowy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jeżeli zależy nam tylko na chłodzeniu to skupmy się na zużyciu prądu podczas chłodzenia. Współczynniki SEER powinien być jak największy.

I nie sugerujmy się tym że dana marka jest Niemiecka czy Duńska albo Japońska. Wszystkie wychodzą z paru Chińskich fabryk.

Jeżeli podobał się artykuł to zapraszam do kontaktu

Pozdrawiam serdecznie.

Klima do domu. Jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry