Montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty

Jeżeli czytasz ten artykuł to oznacza że masz pokręconą wspólnotę, która odklejona jest od rzeczywistości. Niestety to częsty temat, więc mam nadzieję że trochę pomogę.

Pierwszym tematem, który należy poruszyć są wytyczne odnośnie klimatyzacji. Każda wspólnota w standardzie wykonuje takie wytyczne i wysyła do każdego właściciela w mailu (osoby wynajmujące powinny poprosić właściciela o takie wytyczne). Warto się ich trzymać (zwłaszcza w nowych obiektach w których mamy gwarancję na elewację). Z reguły one brzmią w ten sam sposób: “klimatyzator powinien zostać zamontowany poniżej obrysu barierki”, czasem również “nie dopuszczalne są elementy maskujące na elewacji powyżej obrysu barierki”, “przejścia powinny zostać zabezpieczone zgodnie ze sztuką montażu”. W sumie to tak się montuje klimatyzatory w blokach. Nie kłują nikogo w oczy, ale z reguły zabierają nam cały balkon :-(. Jeżeli w wytycznych nie ma uwag co do klimatyzacji (częsty przypadek), to należy się spytać mailowo jak to ma wyglądać.

Tu nasuwa się kluczowy problem. Wspólnota dowiaduje się o klimie i nagle wszystkim zaczyna przeszkadzać. Jeszcze nie zawiśnie, a już sprawa ciągnie się miesiącami i każdy musi się wypowiedzieć na jej temat. Co większość klientów robi w takiej sytuacji? Oczywiście nikogo nie informuje o montażu :-). Warto wtedy postawić agregat na balkonie instalację puścić po ścianie w domu i nie chwalić się sąsiadom, jak to mam komfortowe warunki w domu.

Co w wypadku małego balkonu? Można oczywiście powiesić wyżej klimatyzator. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić wytyczne (może pozwalają na taki montaż), albo przejść się w koło bloku i zobaczyć jak wisi u sąsiadów. Jeżeli w bloku są dwa agregaty które tak wiszą, to małe prawdopodobieństwo że akurat do Ciebie się przyczepią (choć niektórym osobą w bez wieczny dzień, wpadnie piasek w oczy). Jeżeli jednak masz pecha, to zawsze można obniżyć agregat i postawić go na balkonie.

Mam nadzieję że byłem pomocny 🙂

Zachęcam do kontaktu

Montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry