Klimatyzacja do domu

Jeżeli stoisz przed wyborem klimatyzatora do domu, to na pewno zastanawiasz się czy wszędzie się da to zrobić. Dziś mamy tyle rozwiązań, że tak naprawdę tylko budżet stanowi problem. W tym artykule przedstawię klika rozwiązań które ułatwią Ci dopasowanie klimy do swoich potrzeb. (Dla niecierpliwych zwykłe splity, czyli tzw “ścienne” są najlepsze 🙂 )

Klimatyzator kasetonowy

Typ klimatyzatora dedykowany do sufitów typu Armstrong ( i skromnie mówiąc tylko tam powinien wisieć). Z reguły posiada wbudowaną pompkę skroplin, dzięki czemu nie trzeba się martwić o odprowadzenie grawitacyjne wody (większe pole manewru). Fajnie rozprowadza powietrze w 4 strony i w sumie to tyle jego zalet. Dostęp serwisowy do tego klimatyzatora jest nad sufitem i ten największy minus stanowi barierę wejścia do zwykłego domu. Kto chce mieć kasetonowy sufit w domu? Mało osób. Więc w razie awarii pruje się sufity i wycina sympatyczne rewizje które jeszcze bardziej szpecą sufit :-). Słabe podejście do tematu.

Klimatyzator przypodłogowo-sufitowy (tzw. konsola)

Typ klimatyzatora którego możemy zamontować przy podłodze albo na suficie. Poza kształtem działa podobnie jak zwykły split, ale ma jedną wielką zaletę. Jeżeli chcemy schłodzić pokój na poddaszu, to może okazać się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Taki klimatyzator wygląda jak grzejnik i mieści się wszędzie tam, gdzie grzejnik się mieści, czyli idealnie pasuje pod skosami. Nie trzeba specjalnie pruć wszystkich ścian i robić dodatkowego remontu (jednak wygląda jak grzejnik, więc wizualnie nie każdej osobie się spodoba).

Klimatyzator kanałowy

klimatyzator kanałowy haier

Rozwiązanie z większą ilością problemów niż zalet. Każdy kto szuka takiej klimatyzacji, chce jedną klimą schłodzić cały dom :-). Niestety efekt będzie bardziej mizerny od oczekiwań. Po pierwsze, wystąpi odczuwalna różnica temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Dlaczego? Dlatego, bo część pomieszczeń usytuowana jest bardziej na południe, a część na północ. Słońca nie oszukamy, więc klimatyzator w niektórych pomieszczeniach zrobi mroźnie, a w niektórych ledwo schłodzi pomieszczenie. Po drugie kanały wentylacyjne :-(. Zajmą nam cały strych i muszą być bardzo dobrze izolowane, inaczej zaleje nam sufit i kolejny remont przed nami. Więc pytanie brzmi, gdzie te klimy są stosowane? Otóż w hotelach i halach przemysłowych. Można je chować nad sufitem i doprowadzić kratkami wentylacyjnymi chłodnie powietrze przez co nie rzuca się to w oczy (w jednym pomieszczeniu jeden mały klimatyzator!), ewentualne w hali na wierzchu rozprowadzić powietrze do różnych części hali (otwarty niezabudowany sufit! jeden bardzo wydajny i mocny klimatyzator). Do domu tylko w szczególnych wpadkach 🙂

Klimatyzator ścienny

gree fairy silver widok na ścianie

Najpopularniejsze rozwiązanie które bez żadnych problemów efektywnie schładza pomieszczenia. Rozwiązanie jest dedykowane do domów jednorodzinnych jednak swoje zastosowanie ma również w sklepach i serwerowniach. Każdy widział tę klime na ścianie, więc nie będę się rozpisywał. Jak się da zamontować ścienniaka to polecam to zrobić 🙂

Zapraszam do kontaktu

Klimatyzacja do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry