Klimator a Klimatyzator

Szukając najlepszego rozwiązania w celu schłodzenia pomieszczenia, często wyskoczą nam różnego rodzaju reklamy z klimatorami (ewentualnie pod inną nazwą klimatyzerami). Już człowiek się ucieszy bo cena na pewno będzie atrakcyjna (od 200zł – 1400zł). Jednak czy warto decydować się na tego typu urządzenie.

Czym się różni klimator od klimatyzatora?

Po pierwsze i najważniejsze klimator zmienia tylko temperaturę odczuwalną, a klimatorator obniża temperaturę w pomieszczeniu. Czyli o co chodzi? Klimator to tak naprawdę wentylator z wymiennikiem zroszonym wodą (wentylator na sterydach :-)). Powietrze przepływając przez taki wymiennik staje się bardziej wilgotne i dmuchając na nas, czujemy że temperatura odczuwalna się zmniejszyła. Jednak takie urządzenie nie ochłodzi nam pomieszczenia. Odchodząc od klimatora dalej będzie nam gorąco.

Klimatyzator poprzez zmiany termodynamiczne w układzie chłodniczym (trudne zdanie), obniża temperaturę w pomieszczeniu. Jest to prawdziwe urządzenie do chłodzenia i do tej pory człowiek nie wynalazł innego urządzenia, które skutecznie obniży temperaturę w upalne dni.

Czy warto kupić klimator?

Biorąc pod uwagę że cena tego urządzenia jest X razy większa od zwykłego wentylatora, to moim zdaniem szkoda pieniędzy. Gdyby kosztowało tyle samo co zwykły wentylator, to można się zastanowić. Jest to takie samo rozwiązanie które na pewno w jakimś stopniu przyniesie ulgę. Jednak dalej uważam że to są tylko półśrodki do życia w komfortowych warunkach.

Zapraszam do kontaktu

Klimator a Klimatyzator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry