Klimatyzacja do mieszkania

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? Częste pytanie, na które niestety mam polityczną odpowiedź czyli “to zależy”. Pomijając kwestię producentów (albo raczej jakości ich produktów), należy zwrócić uwagę na metraż naszego mieszkania oraz na to co od klimatyzacji oczekujemy. Niczym zaskakującym jest fakt, że im większe mieszkanie tym więcej kW będziemy potrzebowali. Jednak po ilości zapytań telefonicznych muszę stwierdzić, że na pytanie “czy jedna klimatyzacja mi wystarczy?”, bez wizji lokalnej porządny fachowiec (który nie chce Cię oskubać) nie jest w stanie odpowiedzieć. W Internetach mądrzy ludzie znający odpowiedź na pytanie z każdej dziedziny, wypowiedzą się że oczywiście po co przepłacać, na Chorwacji w hotelu tak było i dawało radę. Jednak co innego mieszkać tydzień z bublem, a co innego wydać oszczędności na coś co średnio nas zadowoli. I tak dochodzimy do meritum, czyli doboru mocy urządzenia.

Dobór klimatyzacji do mieszkania

Ogólnie możemy nakreślić że 1 kW wystarczy na 10 m2 mieszkania. BŁĄD! Taką informację przeczytamy wszędzie w necie, a jest ona błędna. Słowo “mieszkania” należy zmienić na słowa “pomieszczenie w którym klimatyzator się znajduję”, czyli salon, sypialnia albo łazienka (też się spotkałem z taką potrzebą u klienta). I tak producent ogólnie przyjmuje dobór urządzeń. OGÓLNIE! Bo dobór zależy również od wysokości pomieszczenia, jakości izolacji oraz co najważniejsze ilości dużych przeszkleń. Generalnie dobry fachowiec wie co się sprawdzi w danym pomieszczeniu i jak mówi że lepiej przewymiarować to warto go posłuchać. Wtedy obejdzie się bez zbędnych komplikacji :-). Co jednak z małymi mieszkaniami?

Czy jedną klimatyzacją jesteśmy w stanie schłodzić kilka pomieszczeń?

I tu nasuwa się drugie pytanie na które należy zwrócić uwagę. Co oczekujemy od klimatyzacji? Jeżeli mamy małe mieszkanie 40m2 (choć trendy mówią że w przyszłości to będą apartamenty) i nie oczekujemy od klimatyzacji, że będzie w stanie utrzymywać żądaną temperaturę, to taką jedną mocniejszą jednostką będziemy w stanie przełamać temperaturę w całym mieszkaniu (czyli np. w salonie mamy mroźnie, a w sypialni jako tako :-)). Też jest to rozwiązanie które nie wszędzie się sprawdzi, więc zawsze lepiej spytać się fachowca, czy u nas to zadziała (fachowcem nie jest syn brata mojego szwagra który gdzieś na budowie zamontował jednego splita ^_^). Ma nadzieję że coś pomogłem.

Zapraszam do kontaktu

Klimatyzacja do mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry