Objaśnienie funkcji klimatyzatorów marki GREE. Na co zwrócić uwagę.

Witam wszystkich serdecznie.

Często klienci zadają mi pytanie, który klimatyzator marki GREE powinni wybrać. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale mam nadzieję że ten artykuł pomoże w doborze urządzenia.

Menu

  1. Klimatyzator do grzania?
  2. Jak klimatyzator wpływa na zdrowie?
  3. Jak głośno pracuje klimatyzator marki GREE?
  4. Klimatyzator z WIFI
  5. Wygląd

Klimatyzator do grzania?

Podstawowe pytanie, czy będziemy dogrzewać czy grzać klimatyzatorem?

Każdy klimatyzator marki GREE ma funkcję grzania, ale część z nich nadaje się bardziej do dogrzewania pomieszczenia, jednak są modele którym nie straszne są nawet największe mrozy w Polsce 🙂 (Panie kiedyś to były mrozy, teraz to w koszulce można zimą chodzić).

Przy doborze jednostki do grzania należy zwrócić uwagę na parę parametrów. Gdy mieszkamy w bloku i w okresach przejściowych nie chcemy czekać aż administrator włączy ogrzewanie, to spokojnie wystarczy nam klimatyzator GREE Lomo Eco. Najtańszy który zrobi genialną robotę. Jednak nadaje się on do pracy w temperaturze w temperaturach ujemnych. Dlaczego?

Podgrzewany karter sprężarki

Przy temperaturach ujemnych urządzenie zewnętrzne w stanie spoczynku będzie mieć temperaturę zbliżoną do otoczenia, a co za tym idzie sprężarka również będzie mieć ujemną temperaturę (pomimo tego że producent opatula ją matą izolacyjną). Olej który znajduje się w sprężarce pod wpływem temperatury gęstnieje i przy starcie następuje zimny start sprężarki, kosztem tego żywotność całego elementu spada i sprężarka wcześniej się psuje. Jak można temu zaradzić?

Są dwa wyjścia. Można kupić urządzenia z zamontowaną grzałką takie jak:

U-CROWN SILVER , U-CROWN GOLD, AMBER PRESTIGE, AMBER STANDARD WHITE / SILVER / BLACK, LOMO LUXURY

Albo dokupić tak zwany pakiet zimowy do podstawowych urządzeń takich jak :

LOMO ECO, MUSE, BORA, G-TECH(posiada podgrzewaną tacę skroplin)

Podgrzewana taca skroplin

Na to również musimy zwrócić uwagę. Każdy wie że woda zamarza w temperaturze poniżej 0 st.C . Gdy włączymy klimatyzator na grzanie, to powietrze będzie się skraplać na lamelach w agregacie. Czyli tzw. skropliny będą się gromadzić ( zamarzać w jednostce zewnętrznej). By klimatyzator poprawnie działał i lamele w wymienniku były cały czas drożne, to każda klima ma tzw. deforst. Następuje wtedy rozmrożenie wymiennika ciepłymi parami czynnika. Siłą rzeczy woda spływa do tacy skroplin i gdy nie ma podgrzewania takiej tacy to powolutku nam się zamrozi. Lód będzie nam się gromadził i jednostka nie poradzi sobie z tym. Ograniczy to przepływ powietrza na dole wymiennika i spadnie sprawność całego urządzenia. Modele które fabrycznie są wyposażone to:

G-TECH, U-CROWN SILVER , U-CROWN GOLD, AMBER PRESTIGE, AMBER STANDARD WHITE / SILVER / BLACK, LOMO LUXURY.

Dwustopniowa sprężarka

Jeden z parametrów w który naprawdę warto zainwestować by mieć spokój przy naprawdę ciężkich mrozach i niespotykanych upałach. Dlaczego?

Tak są wszystkie klimatyzatory skonstruowane, że gdy chcemy się latem schłodzić w domu, to agregat na zewnątrz budynku “ogrzewa” ciepłe powietrze, a gdy chcemy grzać klimatyzatorem, to na polu chłodzimy nasz “zimny” klimat.

Wszystko działa poprawnie i efektywnie gdy możemy odebrać część ciepła z zimnego powietrza zimą, a latem oddać ciepło na zewnątrz. Jeżeli zimą spadnie temperatura do -20 st. C to zwykła sprężarka nie poradzi sobie z podniesieniem ciśnienia i pomimo tego że wejdzie w maksymalne obroty (również zużycie prądu wejdzie w maksymalne obroty) to nie uzyskamy takiego efektu o jaki nam chodzi.

Przy dwustopniowej sprężarce nie mamy takiego problemu. Urządzenie nawet przy -30 st.C jest w stanie efektywnie grzać i zużycie prądu jest dużo niższe ( a na tym nam najbardziej zależy).

Jak klimatyzator wpływa na zdrowie?

Czy niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji może zaszkodzić? TAK

Jak mantrę powtarzam wszystkim klientom że w lecie różnica temperatury pomiędzy temperaturą zewnętrzną a pomieszczeniem chłodzonym nie powinna przekroczyć 8st. C. Czyli jeżeli na polu jest 32st.C to pomieszczenie chłodzimy minimalnie na 24st. C. Wiadomo każdy organizm jest inny i każdy komfortowo czuje się w innej temperaturze i wilgotności ale chłodzenie pomieszczeń powinniśmy potraktować jak picie wódki by następnego dnia głowa nas nie bolała.

Klimatyzatory również posiadają szereg funkcji które polepszają jakość powietrza.

Jonizator plazmowy w klimatyzacji

Z grubej rury zaczynamy czyli od tematu który wszystkich interesuje. Jonizator plazmowy jest to aktywny filtr elektrostatyczny, który najpierw dzięki jonizacji powietrza powoduje, że jony ujemne przyciągają i otaczają cząstki zanieczyszczeń, bakterii, zarodników grzybów aby po wejściu w reakcję z tymi cząstkami odseparować je potem na powierzchni filtra elektrostatycznego. Po tym mądrym dla większości bełkocie przejdźmy do konkretów. Co nam to daje?

Oczyszcza powietrze z grzybów, bakterii i drobno ustrojów ale moim zdaniem najważniejsze niweluje nieprzyjemne zapachy.

W klimatyzatorach GREE jest to wyposażenie standardowe.

Funkcja Auto Clean w Klimatyzacji.

Klimatyzator sam się nie czyści. Ta funkcja osusza wymiennik jednostki wewnętrznej po chłodzeniu . Jak usłyszymy dziwne odgłosy podczas tej funkcji, to tylko dlatego że parowacz zamraża się na chwilkę. Proszę nie wierzyć że klimatyzator usunie bakterie wirusy i grzybki po tej funkcji.

Filtry powietrza w klimatyzacji.

Każdy kto podniósł przednią klapę klimatyzacji mógł zaobserwować filtr siatkowy oraz dodatkowe filtry które nie zajmują całej powierzchni. Nie każdy wie że możemy sobie dokupić takie filtry bo GREE posiada takie filtry jak aktywny filtr węglowy, filtr antybakteryjny, filtr katalityczny LTC, filtr z jonami srebra, filtr katechinowy. Do wyboru do koloru. Jednak teraz każdy powie że wszystkie te filtry i ogólnie filtrowanie powietrza klimatyzacją to bicie piany. Otóż nie. Filtrowanie powietrza w klimatyzacji nie działa jak w oczyszczaczu powietrza ( bo w oczyszczaczach filtry węglowe zajmują całą powierzchnię przepływającego powietrza) ale to nie oznacza że nie działa. Nie można założyć takiego filtra na całą powierzchnię, by nie zaburzyć wymiany ciepła na wymienniku (bo główną funkcją jest chłodzenie pomieszczenia) i jeżeli taki filtr by się zapchał to klima zaczęła by świrować. Jednak filtrowanie powietrza w klimatyzacji oparte jest na przepływie krotności powietrza przez ten filtr. Klima włączona jest cały czas w lecie i spokojnie oczyści nam powietrze w pomieszczeniu. Jednak nie tak szybko jak oczyszczacz (ale który oczyszczacz dodatkowo chłodzi).

W zimie czyli okresie grzewczym można uruchomić klimatyzator na pracę na samym wentylatorze, dzięki czemu zaoszczędzimy na oczyszczaczu parę stówek w kieszeni.

Wszystkie modele GREE mają filtry i można również dokupić do nich interesujące nas rodzaje filtrów.

Jak głośno pracuje klimatyzator marki GREE?

Wszystko zależy od modelu oraz od mocy urządzenia. Jednak ogólnie klimatyzatory marki GREE w najsłabszych wersjach mocy chłodniczej generują od 18 do 28db dzięki temu że posiadają takie funkcje jak Sleep Mode, a niektóre modele 3 Sleep Modes i Quiet co powoduje że ta prac urządzenia jest niezauważalna.

Wisienką na torcie są oczywiście takie modele jak:

GREE AMBER PRESTIGE 2,7kW – 18 db.

GREE U-CROWN R32SILVER/GOLD 2,7kW – 19db.

GREE G-TECH 2,7kW – 20db.

Klimatyzator z WIFI

Tu w zupełności nie mamy o czym pisać ponieważ WiFi w GREE to standard. Wystarczy ściągnąć aplikację i w łatwy sposób połączyć się z siecią domową. W przyszłości nagram filmik na moim kanale na youtube z instrukcją obsługi. A co mogę więc pomogę :-).

Wygląd

Chyba najważniejsze czyli jak się będzie dana jednostka prezentować na ścianie:

Oto widoki od przodu i z boczku klimatyzatora

Mam nadzieję że pomogłem wam i trochę rozjaśniłem mega duże ilości informacji które można wyczytać w internecie. Starałem się objaśnić najbardziej potrzebne info dla użytkownika.

Pozdrawiam was, hejka, cześć.

Namiary do mnie

Objaśnienie funkcji klimatyzatorów marki GREE. Na co zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry